Správa o Bibliotéke s podtitulom Knihy sú stále „in“.

Tohtoročný rekordný počet návštevníkov knižného veľtrhu Bibliotéka opäť ukázal, že záujem o knihy a literatúru neklesá, a to ani v dnešnej prevažne digitálnej dobe. V dňoch 8. – 11. novembra 2018 sa v bratislavskom výstavisku Incheba konal 26. ročník knižného veľtrhu Bibliotéka. Na ploche 10 000 m2 sa predstavilo 200 vystavovateľov z Česka, Maďarska, Poľska, Rumunska, Ruska a Slovenska. Súčasťou knižného veľtrhu bola aj výstava Pedagogika, ktorá sa zamerala na prezentáciu učebníc a ďalších pútavých foriem vzdelávania. Veľtrh sprevádzali viaceré sprievodné podujatia, aj vďaka ktorým navštívilo počas štyroch dní výstavu Bibliotéka-Pedagogika rekordných 45 387 návštevníkov.

Každoročne sa konajúce podujatie umožnilo milovníkom literatúry vybrať si z tisícok knižných titulov rôznych žánrov. Návštevníci sa mohli stretnúť so svojimi obľúbenými autormi, vypočuť si literárne debaty či zúčastniť sa zaujímavých prednášok na rôzne témy spojené s bibliológiou. Dozvedieť sa mohli o knižných novinkách, ktoré v týchto dňoch prichádzajú na trh, o tom, čo chystajú autori v najbližšom období, ale aj to, ako vznikajú filmové verzie literárnych diel a prečo je dobré viesť deti k čítaniu.

Súčasťou knižného veľtrhu boli aj viaceré sprievodné podujatia, ktoré sa v priestoroch bratislavského výstaviska konali v rámci Týždňa vedy a techniky. Okrem návštevy knižnej časti veľtrhu si tak návštevníci mohli prezrieť aj bádateľské projekty mladých vedcov a pozrieť sa na vedu „trochu netradične“. Spoločne organizované podujatia mali poukázať na prepojenosť literatúry, vedy a techniky a ich významu pre našu spoločnosť.

Na veľtrhu bola už po dvanásty raz slávnostne odovzdaná Cena Bibliotéky.
Tento rok sa odborná porota rozhodla oceniť dve autorky:
– Veroniku Dianiškovú za knihu básní Správy z nedomovov
a
– Michaelu Zakuťanskú za knihu „tragikomédií“ Prešovská trilógia.
Cena Bibliotéky je od roku 2007 udeľovaná za najlepšie slovenské knižné dielo ženskej autorky vydané v predošlom roku a je honorovaná sumou 1 000 eur od spoločnosti Incheba.

PR/Incheba