Program na Bibliotéke

ŠTVRTOK / 9. 11. 2017

14.00-15.00  Vladimír Bárta a Vladimír Barta ml. – ´Bratislava Hlavné mesto Slovenskej republiky´

Dvojica renomovaných slovenských fotografov a publicistov, autorov reprezentačných kníh o Slovensku Vladimír Bárta a Vladimír Barta ml. autorsky pripravila novú, v poradí už ich 9. reprezenatačná kniha o hlavnom meste Slovenska s veľavravným názvom Bratislava Hlavné mesto Slovenskej republiky. Táto nádherná obrazová reprezentačná publikácia prináša nové aktuálne pohľady na naše hlavné mesto, ktoré sa nachádza na hranici troch krajín Slovenska, Maďarska, Rakúska. Nová kniha zvýrazňuje jeho nádhernú polohu na oboch brehoch rieky Dunaj s dominantou a najstaršou pamiatkou mesta, ktorou je majestátny hrad. V časoch Rakúsko-Uhorska patril cisársko-kráľovskému rodu Habsburgovcom. Zo spleti malebných úzkych uličiek pod hradom sa vypína štíhla veža pôvodom gotického chrámu sv. Martina. Obrazová kniha Bratislava Hlavné mesto Slovenskej republiky predstavuje aj niekoľko ďalších kostolov a kláštorov, z ktorých je turistami obľúbený Kostol sv. Alžbety, ktorý pre modrú farbu fasády nazývajú Modrým kostolíkom. V tejto krásnej knihe je najviac zastúpené Staré mesto, ktoré vyrástlo na úpätí hradného vrchu má aj množstvo ďalších kultúrno-historických pamiatok. Z opevnenia mesta sa zachovala Michalská brána zo 14. storočia. Uprostred historického jadra sa nachádza Hlavné námestie so starou radnicou zo 14. storočia. Texty knihy sú okrem slovenčiny aj v angličtine, nemčine, maďarčine, francúzštine, ruštine, polštine, taliančine, portugalštine, češtine, maďarčine, čínštine. Kniha má tvrdú väzbu potiahnutú baladekom-syntetickou kožou s reliéfnou razbou s názvom Bratislava i razbou bratislavského erbu. Kniha je obalená prebalom s lesklým laminovaným. Kniha má jedinečný veľký exkluzívny reprezentačný formát 250×325 mm. Bratislava s množstvom vzácnych pamiatok je modernou metropolou, ktorá má čo ponúknuť návštevníkom. Dokazuje to aj nová nádherná obrazová publikácia Bratislava Hlavné mesto Slovenskej republiky, ktorá prispeje k dôstojnej reprezentácii nielen nášho hlavného mesta, ale aj celej Slovenskej republiky. S knihou a jej autormi sa návštevníci Bibliotéky môžu bližšie zoznámiť v hale D počas celého trvania veľtrhu v stánku vydavateľstva AB ART press č. 211c.

Pripravil: AB ART Press

15.00-16.00  Ondrej Kalamár – ´Od O.K. do booka´ alebo Kalamárove zakázané stránky´

Mohlo by sa zdať, že Ondrej Kalamár súka aforizmy od buka do buka. Presnejšie však je, že ich vydáva od booku do booku. Od roku 2012, keď mu vyšla prvá kniha aforizmov O.K.mihy, vydal ďalšie tri, a nielen to: nadobudol veľký okruh fanúšikov a fanúšičiek, ktorých počet sa každou vydanou knohou aforizmov zväčšuje. Takže po O.K.mihoch, Vypadnutom z O.K. a O.K.om o čom sa tento aforistický a facebookový mág hlási opäť – svojou najnovšou knižkou Od O.K. do booka.

Pripravil: TRIO Publishing

16.00-17.00  Tereza Šimová – ´Smiešna osobná dráma´

Debut mladej autorky a jej skenovanie sveta naokolo.
Generačné vyjadrenie často posúva literatúru dopredu, búra konvencie a prináša nový pohľad v zobrazení skutočnosti. Začiatkom 20. storočia Raymond Radiguet svojím dielom Diabol v tele spôsobil priam revolúciu v mimomanželských vzťahoch, ktoré sú dnes celkom bežné, a ak by sme išli ďalej do minulosti, tak Goetheho Utrpenie mladého Werthera vyvolalo v celej kultúrnej Európe množstvo samovrážd z nešťastnej lásky – samozrejme pod vplyvom prečítaného diela. Aby nemusela písať diplomovku, vyberie sa v rámci štúdijného programu Erazmus do Istanbulu. V skratke sa dozvieme o úletoch, ktoré si dovoľovala pol roka, a už je doma. Finančné suchoty ju vrhnú do „pažeráka“ tlačiarní a neskôr do korporátnej spoločnosti, kde je viac prítomná, ako pracujúca. Jej postrehy z pracovného prostredia sú jedinečné, najmä keď od neho nezávisí jej existencia, Šimová píše svojským skratkovitým štýlom príznačným pre dnešnú dobu.
a
Martin Kubuš – ´Ani ryba, asi rak´

Biznis celebritiek – predvádzanie vlastného nezáživného ega v knižných publikáciách
Ako vzniká kniha rozhovorov so známymi celebritami a celebritkami, ktoré v hojných počtoch zapĺňajú regály kníhkupectiev? Vydavatelia si od nich veľa sľubujú, na napísanie najímajú známych novinárov alebo zručných spisovateľov, no mnohé príbehy sú nezáživné a zbytočné, no najmä zle napísané. Nakoniec končia vo výpredaji za jedno euro. Mladá, nesmierne ambiciózna novinárka Linda túži postúpiť po kariérnom rebríčku a napísať trhák o Jonathanovi, celebritnom hercovi a zabávačovi, ktorého hviezda krátko zažiarila a ešte celkom nepohasla. Herec je gay, oslnil v tanečnej šou, no potom sa vytratil. Dychtivá Linda sa za ním vyberie do Banskej Bystrice, ale postupne sa jej zmocňuje panika. Malomestské detstvo v rozvrátenej rodine, nijaké pikantnosti a morálne úvahy nesľubujú knižný trhák. Jonathan však Lindu ubezpečuje, aby sa ničoho nebála, pretože jeho recept na bestseller je zaručený.

Pripravil: Vydavateľstvo TATRAN

17.00-18.00  Vojtech Dangl – ´Bitky a bojiská v našich dejinách´

Historik, spisovateľ, autor literatúry faktu v rozhovore o svojej najnovšej knihe sumarizujúcej poznatky o najvýznamnejších bitkách, ktoré sa natrvalo zapísali do dejín Slovenska.

Pripravil: Vydavateľstvo PERFEKT

18.00-19.00  Eva Maliti Fraňová – ´Kustódi / Arianina kniha´

Po maminej smrti sa knihovníčka Ariana vydáva na cestu, aby zachránila svoju lásku – básnika Mareka. Musí odhaliť tajomstvo a získať odpoveď na otázku, či je ešte milovaná. Mama ju kedysi varovala, aby zbytočne nesnívala a držala sa reálneho života. A v žiadnom prípade nech sa neoddáva písaniu. Ariana však napíše a vydá román. Iná, fantastická skúsenosť, ku ktorej na svojej ceste dospieva, je naplnená udalosťami i snami. V príťažlivej zmesi magického realizmu a autentickej každodennosti sa autorka nevdojak dotýka podstatných otázok ľudského bytia, ako aj osobitostí životného pocitu nášho človeka v stredoeurópskom priestore.

Pripravil: SLOVART

PIATOK / 10. 11. 2017

10.00-11.00  Ľuboš Jurík – ´Všetky moje poviedky´

Známy spisovateľ a publicista Ľuboš Jurík v rozhovore približuje svoju tvorbu.

Pripravil: Vydavateľstvo AlleGro

11.00-12.00  Pavol Fabian – ´Ako psy menili svet´ a ´Najlepší priateľ Hitlera´

Zverolekár a spisovateľ rozpráva o publikáciách, ktoré zaujmú nielen milovníkov zvierat.

Pripravil: Vydavateľstvo PERFEKT

12.00-13.00  Miroslav Musil: Skutočný príbeh grófa Mórica Beňovského

Knihu uvádza novinárka a poetka Ivica Ruttkayová

Pripravil: Vydavateľstvo Spolku slovenských spisovateľov

13.00-14.00  Juraj Soviar – ´Nemaľuj ženu na stenu´

Po zbierke básní a pesničkových textov (Odkazovač, Slovart 2009) prichádza Juraj Soviar s novou zbierkou poézie. Soviar píše o čase, v ktorom žijeme, a ten je rýchly, bláznivý, často bezohľadný a často sa nám zdá, že je všetko obrátené dolu hlavou. A Soviar tieto chvíle a pocity zachytáva. Pri čítaní jeho veršov máte pocit, že s ním, s Jožom Urbanom, so skupinou Elán a s Ľubošom Zemanom sedíte niekde v bratislavskej vieche a zhovárate sa – o smútku, stratách, nachádzaní, mužských cieľoch a, pravdaže, o ženách. K tejto knižke možno patrí aj pohár dobrého vína. Mok a dobré verše treba vychutnávať po dúškoch…
a
Matej Rudinský – ´Štyri nočné obdobia´

Kniha Štyri nočné obdobia je sebareflexiou moderného muža, ktorý odhaľuje svoje vnútro až na kostnú dre 8;. Rozprávanie o živote so ženami a medzi ženami je katalyzované sexom, láskou, peniazmi, úspechom… Ale aj samotou, zúfalstvom, nepochopením a prehrami. Alexander Pavlov je úspešný, cynický a bezohľadný muž. Cestu životom si razí s matematickou presnosťou. Citlivo totiž nahmatal pulz doby a pochopil, ako funguje. V skutočnosti je však osamelý. Aj keď sú okolo neho ľudia, je naozaj sám. Všetko empatické v sebe potláča už odmalička, pretože pochopil, že dnešný svet nehu a jemnosť nepotrebuje. Málokomu dovolí, aby sa k nemu dostal blízko. Paradoxne sú to ženy, ktoré jediné to dokážu. Z črepov, ktoré po takýchto stretnutiach ostávajú, sa pokúša vyskladať vlastné zrkadlo, aby pochopil, kým vlastne je.

Pripravil: IKAR

SOBOTA / 11. 11. 2017

10.30-11.00  Petra Nagyová Džerengová – prezentácia knihy ´Manželky a tie druhé´

Štyri priateľky. Na všetko. Na život, aj na smrť. Jedna ochorie, dve opustia manželia a štvrtá od neho odíde sama. Príliš veľa zmien pre každú z nich… Našťastie, majú jedna druhú a podržia sa navzájom. Lebo vedia, že muži prichádzajú a odchádzajú, ale priateľky sú tu navždy. Aby prežili, zvolia si heslo: Carpe diem, užívaj dňa a ich najobľúbenejším dňom sa tak stane dnešok. Lebo včerajšok je minulosť a zajtrajšok záhada. A okrem toho, nikdy neviete, kedy sa vám prihodí dobre. Román o priateľstve, láske a smrti…

  Petra Nagyová Džerengová – prezentácia knihy ´Ženy nášho rodu´

Polstoročie v živote matky a dvoch dcér, ktorým ich minulosť a spoločenské konvencie nedovoľujú žiť naozaj šťastne. Až do chvíle, keď už nie sú so svojím osudom zmierené. Ženy sú silnejšie ako muži. S pokorou znášajú svoj osud. Pre dieťa sú ochotné obetovať všetko. Sú tieto všeobecne zaužívané frázy naozaj pravdivé? Čo ženy motivuje k tomu, že dokážu niesť zodpovednosť aj za ľudí okolo seba? Aké sú “ženy nášho rodu” sa dozviete z novej knihy Petry Nagyovej-Džerengovej. Život slobodnej matky s dvoma deťmi nie je závideniahodný ani dnes. Ak sa však slobodnou matkou stalo dievča v dedinke kdesi na východe Slovenska v päťdesiatych rokoch minulého storočia, bola to hanba a poníženie pre celú jej rodinu. Rozhodne sa preto odísť do anonymného mesta, úplne sa odstrihnúť od svojho dovtedajšieho života a vychovávať svoje dve dcéry úplne sama. Helena a Marína sú celkom odlišné. Helena žije búrlivým životom uvoľnených rokov šesťdesiatych, no je to práve mladšia Marína, ktorá začne pátrať po svojich koreňoch, zisťovať ako žili jej starí rodičia a kto je vlastne jej otcom. Ako mladá vysokoškoláčka prežíva aj rok 1968, pod vplyvom politických udalostí v Československu je dokonca odhodlaná odísť aj so svojím priateľom Michalom do zahraničia. Helena však otehotnie a je zrejmé, že história sa bude opakovať – svoje dieťa bude vychovávať sama. Michal opúšťa krajinu sám, Marína sa rozhodne zostať a pomôcť tehotnej sestre aj starnúcej chorej matke. To však nie je to najťažšie, čo jej osud nachystal…

Pripravil: Marenčin PT

11.00-12.00  Hra ´Poznáš Európu?´

Vedomostno-zábavná hra pre zvedavé deti a dospelých je pútavou turistickou prechádzkou po Európe s množstvom otázok, ktoré sa viažu k najzaujímavejším prírodným a kultúrnym atrakciám jednotlivých európskych štátov. Víťazom hry sa stáva hráč, ktorý vďaka vedomostiam a dávke hráčskeho šťastia najrýchlejšie prejde celú trasu herného plánu.

Pripravilo: Vydavateľstvo DAJAMA

12.00-13.00  Maroš Hečko – ´Ďalej na západ sa dá ísť len na východ´

Skvelý autor prichádza so zaujímavou témou, ktorá pred revolúciou zneisťovala a znervózňovala obyvateľov východného bloku. Emigrovať alebo sa podriadiť. Dvaja študenti ekonomickej fakulty sa hneď po promócii rozhodnú emigrovať do Južnej Afriky. Dostali víza do Nemecka, Francúzska a Španielska – nebývalý prepych v tom čase, ale hneď v Paríži narážajú na prvú prekážku, ambasáda Juhoafrickej republiky je v rekonštrukcii. A odvtedy sa odvíja pravdivý príbeh slovenského emigranta, plný prekážok, rozčarovaní, naplnený realitou, lebo Západ nie je zlatá vysnená trblietka, ale plnokrvná denno-dennosť bežného života. Keď Vladimíra v Španielsku opustí „nerozlučný“ kamarát Edo, musí sa rozhodnúť. Buď bude pokračovať za svojím snom, alebo sa vráti do bezpečia. Na tejto ceste, ktorá je skôr intímnym bedekrom, hlavný protagonista hlavne dospeje. Musí urobiť závažné rozhodnutie, ktoré navždy usmerní jeho ďalšiu cestu.

Pripravil: Vydavateľstvo TATRAN

13.00-14.00  Jaroslav Švorc – ´Smrť si nevyberá´

Vydavateľstvo I&B Vysoké Tatry, Ivan Bohuš, prichádza s novinkou od autora Jaroslava Švorca, horského záchranára, ktorý počas dlhoročnej praxe spísal záchranné akcie, nešťastia, tragédie v horách. SMRŤ SI NEVYBERÁ je po 11 rokoch druhé doplnené vydanie autentických príbehov. Dôvod napísania nebol pre autora zastrašiť, ale upozorniť návštevníkov hôr na nebezpečenstvá a vyzvať ich k opatrnosti a rozvahe. A ešte jedna okolnosť viedla autora vziať pero do rúk: priblížiť aspoň trochu prácu tých, ktorí pomáhajú iným v núdzi. Venované tým, pre ktorých je najväčšou hodnotou život a zdravie človeka…

Pripravil: Vydavateľstvo I&B Vysoké Tatry

15.00-16.00  Čo si hračky rozprávali – M. Ďuríčková a knihy Paríž – le réve od autorky Danica Pauličková

Pripravil: Seneca Publishing company

17.00-18.00  Cena Bibliotéky

Pripravil: Incheba, LIC, ZVKS

19.00-19.30  Jozef Mikloško – prezentácia knihy ´Ľudia a doba´

Spomienky na detstvo, dospelosť a starobu, na cesty po svete, zaujímavé aj zabudnuté osobností. V rozhovoroch a úvahách o ľuďoch, rokoch a udalostiach Jozef Mikloško hodnotí dobu a prežitý život. Svoje poznania a skúsenosti opisuje otvorene a optimisticky, nikdy nestráca humor a neberie život, ani seba, príliš vážne.

Pripravil: Marenčin PT

NEDEĽA / 12. 11. 2017

10.00-11.00  Ľuboš Jurík – ´Rok dlhší ako storočie´

Prezentácia úspešnej knihy ktorá vychádza v českom preklade s predhovorom spisovatelky a signatárky Charty 77 Evy Kantůrkovej a fotografickou prílohou. Doplnené, korigované a upravené české vydanie uvedie autor knihy a vydavatel. Kniha vychádza pri príležitosti 50. výročia Pražskej jari.

Pripravil: Vydavateství IDEÁL

13.00-13.30  Gustáv Murín – prezentácia knihy ´Tajný denník mafiána – Róbert Holub´

Prvýkrát o dramatických súbojoch v slovenskom mafiánskom podsvetí 90. rokov prehovorí hlas zo záhrobia. Vďaka nájdenému tajnému denníku mafiánskeho bossa Róberta Holuba sledujeme jeho let k výšinám bohatstva, moci a spoločenského postavenia, ktoré drasticky ukončil strmý pád vopred ohlásenej smrti. Svedectvo jeho manželky naznačuje šokujúce pozadie v réžii vtedajšej štátnej moci… Nový pohľad na východoslovenského mafiánskeho bossa. Podľa jeho zápiskov zachránil život Albáncovi, ktorý ho potom skoro zabil; vytiahol svojich budúcich zradcov z bahna a nedočkal sa vďaky; zaplatil krstiny syna svojho pobočníka Kolárikovi a ten namiesto vďaky ukradol, čo mohol z jeho pozostalosti. Holub tiež vyriešil problém Černáka so Svobodom a ten na neho neskôr usporiadal hon s krvavým koncom. Ešte viac (aj o metódach SIS) z mafiánskeho prostredia 90. rokov…

13.30-14.00  Ľubo Olach – prezentácia knihy ´Vavro Šrobár´

Románový príbeh politika, ktorý aktívne zasiahol do našich dejín v troch prevratoch. Vavro Šrobár mal veľké zásluhy na vzniku Československej republiky v októbri 1918. Ako Minister s plnou mocou pre správu Slovenska sa postaral o odchod vojsk Maďarskej republiky rád zo Slovenska. V roku 1944 sa opäť dostal do víru hlavných udalostí, keď sa stal spolu s Karolom Šmidkem predsedom povstaleckej Slovenskej národnej rady. Zúčastnil na rokovaniach československej vlády v Moskve a pri zostavovaní Košického vládneho programu. Vo februári roku 1948 v snahe podporiť prezidenta E. Beneša nepodal s Jánom Masarykom demisiu a zostal politicky činný v podstate až do svojej smrti.

Pripravil: Marenčin PT

14.00-15.00  Karol Wlachovský – prezentácia knihy ´Kálmán Mikszáth: Príbeh mladého Nostického

s Marou Tóthovou´

Rozsiahle prozaické dielo Kálmána Mikszátha (1847-1910) si nemožno predstaviť bez jeho „najuhorskejšieho“ a zároveň najvýznamnejšieho románu z roku 1908. Príbeh mladého Nostického s Marou Tóthovou sa začína pod Trenčianskym hradom flirtami fešáckeho jazdeckého poručíka. V pomyselnej Burianskej župe ženbychtivý poručík sa všemožne (prejavmi lásky, úskokmi aj úkladmi) usiluje (neúspešne) uchvátiť do manželského vzťahu príťažlivú Maru Tóthovú spolu s ešte príťažlivejším bohatým venom.

Pripravil: Marenčin PT

16.00-17.00  Václav Šuplata – ´Najtajnejší agent´

Najtajnejší agent je spojením rôznych literárnych žánrov – trochu detektívna, trochu romantiky, trochu strašidelna, trochu filozofického zamyslenia, a to všetko v úsmevnom tóne. Náhodné stretnutie s krásnou neznámou, ktoré hlavnému hrdinovi prevráti život naruby, sa udeje len vďaka tomu, že sa kdesi čosi stalo. Alebo nestalo.

Pripravil: SLOVART