Bibliotéka na Jednotke

Na :1 sa témam súvisiacim s Bibliotékou budeme venovať v spravodajských reláciách.

V sobotu 6.11. divákov na sledovanie i na samotný veľtrh pozveme v relácii Kultúra.SK
V nedeľu 7.11. o 8.30 h v premiére relácie Knižkotipy i v detskom pásme Karavan
V piatkovom Dámskom klube, 12. novembra, prinesie Jednotka reportáž z Bibliotéky. Redaktor Dámskeho klubu Michal Slanička sa predstaví aj ako autor kníh pre deti i dospelých a speváčka Zuzana Smatanová sa predstaví v úlohe ilustrátorky kníh. Dámsky klub prinesie aj ďalšie zaujímavé témy súvisiace s aktuálnymi knižnými novinkami.

Bibliotéka na Dvojke

Televízna :2 prinesie v pondelok 8. novembra o 10.25 h televíznu inscenáciu eposu P. O. Hviezdoslava Ežo Vlkolinský a o 14.00 h dokumentárnu štúdiu o rodokmeni inšpirátorky Hviezdoslavovej Hájnikovej ženy s názvom Potomstvo Hájnikovej ženy. Vo večernom vysielaní uvedie Chvíľku poézie, v ktorej Martin Huba recituje Hviezdoslavove verše.
V utorok 9. novembra to bude o 10.25 h inscenácia Gábor Vlkolinský, o 21.55 h diskusná relácia Večera s Havranom na tému Slovenská reportážna literatúra. O 23.05 h uvedie Dvojka profilový dokument Blúdiaci Holanďan Ľubomír Feldek a po ňom príde na rad Chvíľka poézie (Ľubomír Feldek).

Na stredu 10. novembra si Dvojka pripravila prvú časť televízneho filmu podľa románu Martina Rázusa Maroško o 10.25 h i dokumentárny portrét Petra Jaroša Všetko sa môže stať o 12.35 h. Diskusná relácia Do kríža o 22.10 h bude venovaná téme Hviezdoslav po 100 rokoch. Dvojka na záver stredajšieho vysielania ponúkne aj Chvíľku poézie vlaňajšej držiteľky Nobelovej ceny za literatúru (Luise Glucková).

Vo štvrtok 11. novembra bude pokračovať druhou časťou televízny film Maroško, neskôr dokument o rómskej poézii a próze Pieseň nad vetrom o 13.55 h, či dokument o Kornelovi Foldvárim Ešte si chvíľu s Kornelom pobudnúť o 14.35 h. Chýbať nebude opäť ani Chvíľka poézie (M. Válek) o 18.35 h. Zaujímavú tému P. O. Hviezdoslav – básnik a jeho doba prinesie populárno-náučná diskusia SK DEJINY o 21.45 h.

V piatok 12. novembra uvedie Dvojka záverečnú časť televízneho filmu Maroško o 10.25 h, dokumentárny portrét básnika Jozefa Urbana Malý zúrivý Robinson o 13.50 h, tretiu časť životopisného príbehu spisovateľky Isabel Allendeovej o 20.40 h. Neskôr večer si diváci môžu pozrieť aj hudobný dokument s poéziou Walta Whitmana Amerika, počujem tvoj spev o 23.25 h a 23.50 h aj Chvíľku poézie (Lawrence Ferlinghetti).

Ani v sobotnom programe 13. novembra nebudú chýbať témy súvisiace s literatúrou. Talkshow Anjeli strážni Márie Bátorovej ponúkne rozhovor s literárnou vedkyňou o 20.30 h. O 21.05 h príde na rad záverečná časť televízneho seriálu podľa románu Petra Jaroša Tisícročná včela a o 22.00 h dokumentárny seriál o knihách a knižniciach Moja knižnica – Daniel Hevier. Naši najmenší sa môžu každý deň tešiť na večerníčkové príbehy Danka a Janka podľa knihy Márie Ďuríčkovej.

Bibliotéka na Trojke

V utorok 9. novembra o 20.35 h. ponúkne :3 divákom špeciálnu časť relácie Klub na Trojke s Katkou Brychtovou a Marcelom Hanáčkom. V relácii o vkuse čitateľov porozpráva Saša Petrášová z vydavateľstva Slovart, o problémoch dyslexie a dysgrafie bude reč s logopédkou a neurovývinovou poradkyňou Katarínou Sipos a pozvanie do štúdia prijala Zuzana Smatanová, ktorá sa predstaví ako ilustrátorka.

Bibliotéka v rozhlase

Téma kníh a Bibliotéka bude silno rezonovať aj v rozhlasovom éteri. Venovať sa jej budú rozhlasoví redaktori v spravodajských programoch i v prúdovom vysielaní. Rádio Slovensko jej venuje už v sobotu 6.11. po 22.15 h Literárnu revue, v obľúbenej rubrike Príbeh na týždeň Rádio Slovensko každý pracovný deň od 8. do 12. novembra o 11.39 h predstaví osudy 2 osobností cez okrúhle výročia pripomínajúce ich životy – 200 rokov od narodenia jazykovedca Martina Hattalu a 100 rokov od úmrtia básnika P.O. Hviezdoslava.

Vo štvrtok 11. novembra bude po 8.35 h Hosťom Rádia Slovensko autor Arpád Soltész.

Zaujímavo bude 12. novembra o umeleckom preklade v relácii Hosť Nory Gubkovej o 13.05 h hovoriť Samo Marec, v Popoludní Rádia Slovensko v ten istý deň o 14.00 h sa ako knižná ilustrátorka predstaví Zuzana Smatanová, Emma Tekelyová nepredstaví len knihu Byť ženou je úžasné v každom veku, ale aj nadčasový koncept písania s motivačným zámerom. Daniel Kollár nadchne poslucháčov pre turistické, horské a fotografické knihy, Robert Beutelhauser bude ako autor brilantných knižiek pre mladých čitateľov vtipne komentovať dejiny. Zostavu hostí doplní Štefan Chrappa a Kristína Balúchová, bývalá letuška, ktorá píše knihy pre mládež.

Téma bude rezonovať aj v sobotu 13. novembra o 8.05 h v programe Hosť sobotného Dobrého rána, v ktorom bude hosťom Katy Martinkovej propagátor kníh Dado Nagy.Rádio Regina Západ predstaví v týždni od 8. do 12. novembra každé ráno po 9.10 h v rubrike Tipy na dnes zaujímavé knižné publikácie. V piatok 12.11. sú v Rádiobudíku od 6.10 h pripravené súťažné otázky o knihy. Bibliotéke sa o 10.05 h bude venovať aj program Hostia Rádia Regina Západ a od 13.05 h Kultúra pod jednou strechou a Literárium.

Rádio Devín počas celého týždňa prinesie zaujímavých hostí a témy v reláciách Ars litera od pondelka do stredy (8.-10.11.) o 17.00 h a vo štvrtok a v piatok o 16.00 h, vo štvrtok 11. novembra sa téme bude venovať aj Ladenie Rádia Devín o 14.00 h. Poslucháči sa zoznámia s najnovšou knihou Andrey Kellӧ Žačokovej Vitaj v múzeu, komiksovým Štefánikom Michala Baláža, Obyčajnými zázrakmi Samuela Kováčika, Jozefom Kolejákom, ktorý nepíše kuchárske knihy, Monikou Paločkovou, doktorkou z Afriky, novým knižným titulom Vandy Rozenbergovej Zjedol som Lautreca či Katarínou Kerekesovou a Katarínou Moláková a ich Mimi a Lízou v záhrade. Henrieta Moravčíková bude hovoriť nielen o architektúre, Maroš Pavúk najmä o breznianskom klube Bombura, Rastislav Puchala predstaví svoju druhú knihu a Zuzana Cigánová hneď dva tohtoročné edičné počiny. Monika Nagyová si zaspomína na svoj kontakt s Luníkom IX, Michal Slanička bude hovoriť o podpore detského čítania nielen prostredníctvom titulu Pán Pelikán a splnené sny a Zuzana Mojžišová o gamebooku. O najnovších knihách autorov budú moderátorky a moderátori diskutovať s Martou Hlušíkovou, Petrom Opetom, Martinom Benkovičom, Martinou Totkovičovou či Monikou Stehlíkovou a 11. novembra o 16:00 h bude vyhlásený aj víťaz Martinus Ceny Fantázie 2021.