TLAČOVÁ SPRÁVA

Európske asociácie vydavateľov a Ukrajinský knižný inštitút spúšťajú projekt Tales of EUkraine v Bologni.
Projekt poskytne dvojjazyčné knihy pre deti ukrajinských utečencov v Európe.

TEUk je projekt spolufinancovaný z programu Európskej komisie Kreatívna Európa (101100131 – CREA-CULT-2022-COOP-2), ktorého cieľom je tlačiť a distribuovať dvojjazyčné vydania detských kníh ukrajinským deťom vysídleným vo viacerých európskych krajinách. Pre európskych vydavateľov je to príležitosť podporiť svojich ukrajinských kolegov a prejaviť solidaritu s najzraniteľnejšími obeťami konfliktu tým, že budú robiť to, čo vedia najlepšie: vydávať knihy.

Ricardo Franco Levi, prezident Federácie európskych vydavateľov a Asociácie talianskych vydavateľov, vyhlásil: „Od začiatku ruskej agresie na Ukrajine prejavujú európski vydavatelia solidaritu so svojimi ukrajinskými kolegami. Sme vďační Európskej komisii za uznanie hodnoty pre projekt Tales of EUkraine. Vďaka TEUk budú môcť európski vydavatelia naďalej pomáhať ukrajinským utečencom a zároveň podporovať obnovu na Ukrajine.“

Sonia Draga, podpredsedníčka Federácie európskych vydavateľov a prezidentka Poľskej komory kníh, zdôraznila kultúrny význam projektu: „TEUk ukazuje solidaritu európskych vydavateľov s bojom Ukrajiny za demokraciu a slobodu prejavu. Knihy môžu zachovať ukrajinskú kultúru a slobodu pred údermi ruskej propagandy. Projekt Tales of EUkraine pomôžu státisícom ukrajinských detí udržať si spojenie s ich domovinou a zároveň sa integrovať v hostiteľských krajinách.“

TEUk vytvorí katalóg práv viac ako 100 ukrajinských detských kníh dostupných na nákup na rôznych európskych územiach. S podporou svojich národných združení môžu vydavatelia získať práva na knihy a vydávať ich. Ich národné asociácie vydavateľov potom získajú podstatnú časť tlačených výtlačkov s prispením financií z Kreatívnej Európy a budú dohliadať na ich distribúciu, ktorá sa bude opierať o sieť mimovládnych organizácií, verejných inštitúcií a iných subjektov.

Tales of EUkraine potrvá tri roky, do októbra 2025. Partnermi združení vydavateľov v projekte sú: Asociácia talianskych vydavateľov – AIE, Poľská komora kníh – PIK, Združenie nemeckých vydavateľov a kníhkupcov – BOEV, Rumunská asociácia vydavateľov – AER, Bulharská knižná asociácia – ABK a Združenie vydavateľov a kníhkupcov Slovenska – ZVKS.

Brusel, 24. február 2023

Projekt vytvoril Katalóg 101 ukrajinských detských kníh ktorých práva budú sprístupnené na licencovanie niekoľkým vydavateľom z rôznych členských štátov EÚ. Vydavatelia pod koordináciou a dohľadom zapojených národných asociácií získajú práva na knihy, preložia ich a vydajú dvojjazyčne v ukrajinčine a jazyku zúčastnenej krajiny. TEUk očakáva vytlačenie 300 000 kníh. Katalóg je uverejnený na platforme Frankfurt Rights, je to popredná online platforma pre nákup a predaj práv na medzinárodnej úrovni, ktorá umožňuje komunikáciu, zdieľanie informácií a transakcie medzi kupujúcimi a predajcami práv, čo umožňuje vydavateľom efektívnejšie sa sústrediť na vzťahy a obsah.

Bologna, 6. marec 2023

Do projektu TEUk sa v rámci členstva v ZVKS zapojili vydavateľstvo Buvik, vydavateľstvo Dajama, vydavatelství Ideál, vydavateľstvo Matys a Imprint.

Bratislava, 24. apríl 2023

Informácia o projekte TEUk bola prezentovaná na Valnom zhromaždení a 6. konferencii o knižnom trhu, ktoré sa konali v hoteli Jánošík, Liptovský Mikuláš.

L.Mikuláš, 16. jún 2023

Z katalógu 101 ukrajinských detských kníh si prví zapojení vydavatelia vybrali knihy, ktoré vydajú dvojjazyčne v ukrajinčine – slovenčine a ukrajinčine – češtine, vďaka vydavateľstvu Ideál z Prahy.
. Dajama  Išla Myška do sveta a Osminožka 
. Ideál   Svet okolo nás a Svět kolem nás
. Matys  Detektív Teo a Ako sa vrabček učil múdrosti nižšie

Bratislava, 15. september 2023

Panelová diskusia o projekte TEUk na 75. ročníku Frankfurter Buchmesse 2023, ako koordinátorka za ZVKS vystúpila Daniela Kollárová, vydavateľstvo Dajama.

Frankfurt/M, 19. október 2023


Bratislava, 7.december 2023


Bratislava, 12. december 2023

Bratislava, 16. február 2024

V roku 2024 si ďalší zapojení vydavatelia vybrali z katalógu 101 ukrajinských detských kníh tieto knihy – Buvik Ocko a ja letíme do vesmíru a Imprint Kitty a Sunny.

Bratislava, 15. apríl 2024

 

Medzi vydavateľmi sa na Bratislavskom knižnom festivale nachádzal aj malý stánok projektu Tales of EUkraine, na ktorom boli pripravené dvojjazyčné detské knižky, ktoré si mohli návštevníci zobrať a podarovať ukrajinským deťom vo svojom okolí.

Bratislava, 3. jún 2024

Slovenský inštitút v Prahe, Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Prahe a Veľvyslanectvo Ukrajiny v Českej republike spoločne pripravili pre deti a ich rodičov oslavu Medzinárodného dňa detí na ktorom sa uskutočnilo aj trojjazyčné čítanie z výnimočnej detskej knižky Svet okolo nás, ktorá vyšla vďaka vydavateľstvu Ideál v dvoch dvojjazyčných vydaniach, ukrajinsko-slovenskom a ukrajinsko-českom.

Praha, 7. jún 2024

Všetky aktualizácie o vývoji projektu sú dostupné na blogu TEUk a sociálnych sieťach X, Facebook a Instagram.
#CreativeEurope #TEUk  @TalesofEUkraine