TLAČOVÁ SPRÁVA

Slovenské čestné hosťovanie na Medzinárodnom knižnom festivale v Budapešti
29. 9. – 2. 10. 2022

Po niekoľkých rokoch sa v Maďarsku opäť dostáva do centra pozornosti slovenská literatúra. Bude jej patriť jesenné čestné hosťovanie na Medzinárodnom knižnom festivale v Budapešti. Hlavný organizátor festivalu MKKE (Združenie maďarských vydavateľov a kníhkupcov) organizuje  Medzinárodný knižný festival v Budapešti už po dvadsiaty siedmy raz. Na festivale získava každý rok Veľkú cenu Budapešti významný zahraničný spisovateľ alebo spisovateľka a predstaví sa hosťovská krajina, ktorá prezentuje diela svojej literatúry v preklade do maďarčiny. Tento rok si po Veľkú Cenu Budapešti príde bieloruská autorka, nositeľka Nobelovej ceny za literatúru, Svetlana Alexijevič a hosťovskou krajinou bude Slovensko, ktoré hlavný organizátor festivalu pozval prostredníctvom občianskeho združenia BÁZIS (bazis.me).

Po úspešnej slovenskej účasti v Budapešti na festivale v roku 2016 dostáva literatúra zo Slovenska ďalšiu šancu prezentovať sa na tomto fóre. Počas štyroch festivalových dní sa za osobnej účasti autoriek a autorov  do centra pozornosti dostane 29 knižných publikácií. Medzi predstavovanými literárnymi osobnosťami sú Peter Balko, Silvester Lavrík, Michal Hvorecký, Marek Vadas, Katarína Kucbelová, Jana Juráňová, Jozef Karika, ale aj mená najmladšej generácie: Nicol Hochholczerová, Dominika Madro, Alena Sabuchová a autorky kníh pre deti Jana Bodnárová, Andrea Gregušová či Eva Urbanová. Nebude chýbať ani tvorba básnikov Michala Habaja a Petra Macsovszkého. Okrem beletrie budú prezentované aj reportážne a odborné publikácie Tomáša Forróa, Romana Holeca či kniha Jozefa Tancera o viacjazyčnej Bratislave.

Pri príležitosti čestného hosťovania pripravujú štyri maďarské literárne časopisy (Jelenkor, Tiszatáj, Kalligram, Irodalmi Szemle) bloky zo slovenskej literatúry. Vo výbere textov Radoslava Passiu a Viliama Nádaskaya nájdeme úryvky z pripravovaných kníh Pavla Vilikovského, Michaely Rosovej, Ivany Gibovej a ďalších, ako aj širší výber zo súčasnej slovenskej poézie, doplnený profilmi autorov a štúdiami približujúcimi trendy v súčasnej slovenskej literatúre. Všetky knihy slovenských autorov budú pred maďarským čitateľským publikom uvádzať významné osobnosti tamojšieho literárneho života, medzi nimi aj na Slovensku známi autori ako Pál Závada, Gábor Németh a ďalší. Slovenský stánok na festivale spolu s hosťami zo Slovenska slávnostne otvorí maďarský spisovateľ György Dragomán a poetka a prozaička Anna Szabó T.
Špecifikom slovenskej účasti bude aj skutočnosť, že okrem slovenských autorov a autoriek sa tu predstaví na viacerých prezentáciách aj po maďarsky píšuca spisovateľská, básnická a literárnovedná obec zo Slovenska, napríklad Zoltán Németh, Anikó N. Tóth a ďalší. Zvláštnu pozornosť bude festival venovať prekladateľským osobnostiam slovenskej literatúry do maďarčiny, ktoré predstavia svoje umelecké preklady. V rámci festivalu bude reč aj o spôsoboch podpory vzniku nových prekladov slovenskej literatúry, grantových schémach SLOLIA, FPU, Kultminor a LITA aj o prezentáciách slovenskej literatúry na vlnách Rádia Devín a Litera.

Organizátor podujatia  Občianske združenie Bázis: Maďarský literárny a umelecký spolok na Slovensku

Hlavný partner podujatia  Fond na podporu umenia

Podujatie z verejných zdrojov podporil  Fond na podporu kultúry národnostných menšín – Kultminor

Ďalší partneri  MKKE (Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülete-Združenie maďarských vydavateľov a kníhkupcov), Szépírók Társasága (Združenie maďarských spisovateľov krásnej literatúry), Ústav Slovenskej literatúry SAV, ANASOFT Litera, literarnyklub.sk – občianske združenie, Združenie vydavateľov a kníhkupcov SR,  Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, Slovenský inštitút v Budapešti, České centrum v Budapešti.